Ukraynada Üniversite

Ukraynada üniversite eğitimi için ÖSS şartı aranmamaktadır. Ukraynada üniversite kabul şartları için lise veya meslek lisesi olmaları yeterlidir.Ukraynada üniversitefiyatları, kampüs yurtları ve yaşam masrafları çok uygun olduğu için Ukrayna son yıllarda çok tercih edilmektedir.

Ukraynada üniversite bölümleri taban puanları yoktur. Lise veya meslek lisesi mezunu olmak yeterlidir.

Ukraynada üniversite eğitim dili Rusça, İngilizce ve Ukraynacadır. Ukraynada üniversite bölümleri Rusça dilinde çok fazladır.Ukraynada üniversitebölümleri tıpta İngilizce tercih edilmektedir.Ukraynada üniversitebölümleri uçak, bilgisayar, ekonomide Rusça tercih edilmektedir.

Ukrayna’da üniversite diplomaları AB Ülkelerinde geçerlidir. Ayrıca Ukrayna Üniversitelerinin birçok bölümlerinde de YÖK denklik bulunmaktadır.

Ukraynada üniversite Fiyatları İngilizce ekonomi ve mühendislik bölümleri 2500-3500 $’dır. Ukraynada üniversiteİngilizce tıp,eczacılık, diş hekimliği bölümleri 3800-4350 $’dır.

Ukraynada üniversite Ücretleri Rusça ekonomi ve mühendislik bölümleri 2000-2500 $’dır. Ukrayna’da üniversiteRusça tıp,eczacılık, diş hekimliği bölümleri 3000-3500 $’dır.

Ukraynada üniversite yurt yıllık ücretleri 2-3 kişilik 500-600 $’dır. Ukraynada üniversiteyurt yıllık ücretleri 1 kişilik 600-1000 $’dır.

Öğrencilerin Ukraynada üniversite öncesinde hangi alanda lisans eğitimi almak istediğine karar vermeli, buna göre hazırlık eğitimini almalıdır. Ukraynada üniversite hazırlık okulunda 1.döneminde dil eğitimi, 2. Döneminde Lisans eğitimi alacağı temel dersler verilmektedir.

Ukraynada üniversite hazırlık okulu 4 farklı seçenekten oluşur.

1-Ukraynada Üniversite Mühendislik Fakülteleri Hazırlık Eğitimi

Ukraynada üniversite için Mühendislik bölümünü tercih eden öğrenciler Rusça ya da Ukraynaca dil eğitimi yanı sıra matematik, fizik, kimya, tasarım, alan çalışmaları ve bilgisayar işletim sistemleri derslerini de alırlar.

Bu bölüm öğrencileri Ukrayna’da Fizik, Matematik, Radyofizik, Mühendislik, Kimya, Coğrafya bölümlerinde lisans eğitimi alabilirler.

2-Ukraynada Üniversite Ekonomi Fakülteleri Hazırlık Eğitimi

Ukraynada üniversite için Ekonomi bölümü tercih eden öğrenciler Rusça ya da Ukraynaca dil eğitimi yanı sıra ekonomiye giriş, matematik, coğrafya, alan çalışmaları ve bilgisayar işletim sistemleri derslerini de alırlar.

Bu bölüm öğrencileri Ukrayna’da ekonomi, işletme, iktisat, uluslararası ticaret pazarlama bölümlerinde lisans eğitimi alabilirler.

3-Ukraynada Üniversite Tıp, Biyoloji, Ziraat Fakülteleri Hazırlık Eğitimi

Ukraynada üniversite için Tıp, Biyoloji, Ziraat bölümü tercih eden öğrenciler Rusça ya da Ukraynaca dil eğitimi yanı sıra fizik, kimya, biyoloji, alan çalışmaları ve bilgisayar işletim sistemleri derslerini de alırlar.

Bu bölüm öğrencileri Ukrayna’da tıp, tarım ve biyoloji ile ilgili bölümlerinde lisans eğitimi alabilirler.

4- Ukraynada Üniversite Sosyal Fakülteleri Hazırlık Eğitimi

Ukraynada üniversite sosyal bölümü tercih eden öğrenciler Rusça ya da Ukraynaca dil eğitimi yanı sıra coğrafya, edebiyat, alan çalışmaları derslerini de alırlar.

Bu bölüm öğrencileri Ukrayna’da uluslararası hukuk, hukuk, tarih, uluslararası ilişkiler, gazetecilik, felsefe, psikoloji, sosyoloji, bölümlerinde lisans eğitimi alabilirler.

Ukrayna Üniversiteleri Fakülteleri

1 – DENİZCİLİK FAKÜLTELERİ

2 – MADENCİLİK SANAYİ FAKÜLTELERİ

3 – MADEN VE ELEKTRİK MEKANİK FAKÜLTELERİ

4 – MADENCİLİK VE JEOLOJİ FAKÜLTELERİ

5 – MEKANİK FAKÜLTELERİ

6 – ENERJİ FAKÜLTELERİ

7 – FİZİKSEL VE METALURJİ FAKÜLTELERİ

8 – KİMYA VE TEKNOLOJİ FAKÜLTELERİ

9 – İKTİSADİ VE YÖNETİM FAKÜLTELERİ

10 – BİLGİSAYAR VE BİLGİ TEKNOLOJİLERİ FAKÜLTELERİ

11 – BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ VE FEN FAKÜLTELERİ

12 – FİLOLOJİ FAKÜLTELERİ

13 – SİVİL HAVACILIK FAKÜLTELERİ

14 – GIDA TEKNOLOJİLERİ FAKÜLTELERİ

15 – TARIM FAKÜLTELERİ

16 – GENEL TIP FAKÜLTELERİ

17- DİŞ HEKİMLİĞİ FAKÜLTELERİ

18 – ECZACILIK FAKÜLTELERİ