Ukraynada Üniversite Eğitimi

Ukrayna’da 400’e yakın üniversite bulunmaktadır. Ukraynada üniversite eğitimi öncesinde yabancı öğrenciler hazırlık dil okuluna devam ederler. Ukrayna üniversite eğitimi tıp bölümlerinde 6 yıldır. Ukrayna üniversite eğitimi diş hekimliği, eczacılık bölümlerinde 5 yıldır. Ukrayna üniversite eğitimi mühendislik, ekonomi bölümlerinde ise 4 yıldır.

Lise veya meslek lisesi mezunlar alanlarına göre Ukraynada üniversite eğitimi alabilirler. Ukraynada üniversite eğitimi ÖSS taban puanları yoktur. Ukraynada üniversite eğitimi için ÖSS şartı aranmamaktadır. Ukraynada üniversite okumak için lise diploması yeterli olmaktadır. Ukrayna üniversite eğitimi maliyetleri diğer Avrupa ülkelerine göre çok ekonomiktir.

Türkiye’deki üniversitelerin bire bir karşılık bölümleri Ukrayna Üniversitelerinde de vardır. Ukrayna üniversite eğitimi bölümleri eğitim dili Rusça, Ukraynaca, İngilizcedir. Ukrayna üniversite eğitimi bölümleri Rusça dilinde tercih edilmektedir.

Ukraynada üniversite eğitimi fiyatları oldukça düşüktür. Ukraynada üniversite eğitimi bölümlerine göre 1500-2500 $’dır. Ukraynada üniversite eğitimi Ücretleri İngilizce ve Rusça dillerine göre de farklılıklar gösterebilmektedir. Ukraynada üniversite eğitimi Fiyatları tıp ve eczacılık bölümlerinde daha yüksektir.

Ukraynada üniversite bazı bölümlerinde YÖK Denklik vardır. Ukrayna Üniversite diplomaları Lizbon anlaşmasına göre Avrupa’da geçerlidir. YÖK Denklik olan Ukrayna Üniversite bölümlerini YÖK’e başvurarak öğrenebilirsiniz. Ukrayna Üniversite YÖK Denklik başvuruları yazılı olarak yapılmalıdır.

Ukrayna üniversite eğitimi masrafları (beslenme, yurt, ulaşım..) aylık 250-400 $’dır.

Ukrayna’nın çok iyi üniversiteleri lise ders notlarının 3 ve üzerinde olmasını istemektedirler. Ukrayna üniversitelerin birçok bölümlerinde YÖK Denklik bulunmaktadır.

Ukraynada üniversite eğitimi hazırlık okulu ile başlar.

Ukraynada Üniversite Eğitimi Hazırlık Okulu

Ukraynada üniversite hazırlık eğitimi sadece dil eğitiminden ibaret değildir. Öğrenciler seçtikleri lisans bölümlerine göre 10 ay 4 ayrı hazırlık eğitimi alırlar.

1 – Mühendislik, Teknoloji ve Doğal Bilimler

Ukraynada üniversite eğitimi Mühendislik, Teknoloji ve Doğal Bilimleri tercih eden öğrenciler Rusça, İngilizce veya Ukraynaca hazırlık eğitimi yanı sıra Kimya, Matematik, Fizik, Tasarım, Bilgisayar işletim sistemleri derslerini de alırlar. Hazırlık eğitimini başarı ile tamamlayanlar Ukraynada üniversite Matematik, Mühendislik, Fizik, Radiofizik, Teknoloji, Kimya alanlarında eğitim alabilirler.

2- Ekonomi

Ukraynada üniversite eğitimi Ekonomi bölümünü tercih eden öğrenciler Rusça veya Ukraynaca, İngilizce hazırlık eğitimi yanı sıra Ekonomi Giriş, Matematik ve Bilgisayar işletim sistemleri derslerini de alırlar. Hazırlık eğitimini başarı ile tamamlayanlar Ukraynada üniversite İşletme, Pazarlama, Ekonomi, Uluslararası Ticaret alanlarında eğitim alabilirler.

3- Tıp, Biyoloji ve Ziraat

Ukraynada üniversite eğitimi Tıp, Biyoloji ve Ziraat bölümünü tercih eden öğrenciler Rusça, İngilizce veya Ukraynaca hazırlık eğitimi yanı sıra Biyoloji, Kimya, Fizik ve Bilgisayar işletim sistemleri derslerini de alırlar. Hazırlık eğitimini başarı ile tamamlayanlar Ukraynada üniversite Tıp veya Ziraat alanlarında eğitim alabilirler.

4- Sosyal ve İnsani Bilimler

Ukraynada üniversite eğitimi Sosyal ve İnsani Bilimler bölümünü tercih eden öğrenciler Rusça, İngilizce veya Ukraynaca hazırlık eğitimi yanı sıra Edebiyat, Coğrafya, alan çalışmaları ve Bilgisayar işletim sistemleri derslerini de alırlar. Hazırlık eğitimini başarı ile tamamlayanlar Ukraynada üniversite Hukuk ve Uluslararası Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Psikoloji, Sosyoloji, Gazetecilik, Tarih, Felsefe alanlarında eğitim alabilirler.