Ukraynada Eğitim, Yaşam Maliyetleri

Ukraynada Eğitim, Yaşam Maliyetleri diğer Avrupa ülkelerine göre çok uygundur. Ukraynada Eğitim maliyetleri yıllık 1500-2000 $ arasında değişmektedir. Ukraynada Eğitim hazırlık okulu fiyatları 1500 $’dır. Lise veya meslek lisesi mezunlarının Ukraynada eğitim imkanı bulunmaktadır. Ukraynada eğitim fiyatları İngilizce ve Rusça dillerine göre farklılıklar göstermektedir.

Ukraynada eğitim yaşam maliyetleri yıllık yaklaşık (yurt, eğitim, beslenme, ulaşım dahil) 4000-5000 $’dır.

Ukrayna’da beslenme giderleri aylık 150-250 $’dır. Ukrayna’da yurtların yakın çevrelerinde süpermarketler bulunmaktadır.

Ukrayna’da Konaklama, Ukrayna’da Yurtlar, Evler

Ukraynada eğitim alan öğrencilerin iki farklı konaklama seçenekleri vardır. Ukrayna’da öğrenci yurtları ve Ukrayna’da kiralık evler.  Ukraynada eğitim alan öğrencilerin yurt sıkıntıları bulunmamaktadır. Ukrayna üniversiteleri yurtları kampüs içinde veya  2-3 tramvay uzaklığında bulunmaktadır.
Ukrayna’da yurtlar blok sisteminde ortak kullanımlı banyo, tuvalet ve mutfakları olan 2-3 kişilik odalar şeklindedir. Ukraynada eğitim alan öğrenciler isterlerse 2 kişilik odada fark vererek tek kalabilir.

Ukrayna’da yurtlar yıllık 500-600 $ arasındadır. Ukrayna’da yurtlarda yemekhane bulunmaması, öğrencilerin yemeklerini kendilerinin pişirmesi gerekiyor. Ukrayna’da yurtlar banyo ve duşlar ortak kullanımlıdır. Ukraynada yurtlarda ısınma ve sıcak su sorunu genellikle yaşanmamaktadır.

Ukraynada öğrenciler 3-4 arkadaş bir araya gelip ev kiralamayı tercih edebilirler. Ukrayna’da kiralık evler mobilyalı olarak verilmektedir. Ukrayna’da kiralık evler okula veya merkeze yakınlığına göre 300-500 $ arasındadır.