UKRAYNA

Ukrayna Hakkında

Ukrayna Cumhuriyeti, 1991 yılında kurulmuştur. Ukrayna Karadeniz’in kuzey kıyısında bulunur. Ukrayna başkenti Kiev’dir. Ukrayna nüfusu yaklaşık 50 milyondur. Ukrayna’da saat farkı yoktur.

Ukrayna Para Birimi

Ukrayna Para birimi Grivna’dir. Grivna 1, 2, 5, 10, 20, 50,100, 200, 500’lük banknotlar halinde piyasada vardır. 1 USD yaklaşık 8,1 Grivna’ya eşittir. Türkiye’deki kuruşa eşdeğer Kopieka vardır. (1 Grivna=100 Kopieka). Döviz büroları havaalanlarında ve şehir merkezlerinde bulunmaktadır.

Ukrayna Etnik Yapı

Ukrayna nüfusun % 75’si Ukraynalılardan, % 25’i Rus Polonya, Macarlar, Romanyalılar, Slovaklar, Bulgarlar, Tatarlar ve Yahudilerden ibarettir.

Ukrayna Coğrafi Konumu

Ukrayna, Doğu Avrupa’da bir ülkedir. Kuzeyinde Beyaz Rusya, kuzey doğusunda Rusya Federasyonu, batısında Polonya ve Slovakya, güney batısında Macaristan, Romanya ve Moldova, güneyinde ise Karadeniz ve Azak Denizi vardır. Ukrayna’nın iklimi, ılıman-kara iklimidir. Ukrayna Türkiye’den biraz soğuktur. Ukrayna’nın büyük şehirleri Kiev, Odessa, Donetsk, Lviv, Simferopol, Harkov’dur.

Ukrayna Resmi Dili

Ülkenin resmi dili Ukraynacadır. Genelde Rusça konuşulmaktadır.

Ukrayna Yönetim Biçimi

Ukrayna 1991 yılında bağımsızlığını ilan etmiştir. Ukrayna’nın yönetim biçimi cumhuriyettir. Cumhurbaşkanı halk tarafından beş yılda bir seçilir. Ukrayna başkenti Kiev’dir

Ukrayna Ekonomisi

Ukrayna demir, kömür, petrol ve doğal gaz açısından zengindir. Makine, alet imalatı, kimya sanayi, kimyasal ürünler, ilaç fabrikaları vardır.

Ukrayna Eğitim

Ukrayna eğitim sistemi Avrupa standartlarındadır. Ukrayna’da yaklaşık 150 üniversite vardır. Üniversiteler devlet üniversiteleridir. Ukrayna Üniversiteleri Ukraynaca, Rusça, İngilizce dillerinde eğitim vermektedir. Ukrayna lisans eğitim 4 yıldır.

Ukrayna’ya Ulaşım

Ukrayna’ya THY, Pegasus Hava yolları ile ulaşım kolayca sağlanmaktadır. Odessa-İstanbul arası haftanın belirli günlerinde feribot seferleri vardır.

Ukrayna’da Ulaşım

Ukrayna ülke içi uçak, tren, ve otobüs ile ulaşım yapılabilmektedir. Demiryolu biletleri çok ucuzdur. Ukrayna şehir taksileri ücretleri uygundur. Hususi otomobiller de taksi olarak kullanılmaktadır. Metro istasyonları şehrin merkezlerinde çoktur. Şehir içi ulaşımı metro ve otobüs ile yapılmaktadır. Ulaşım araçlarında öğrenci indirimi vardır.

Ukrayna’da Yiyecek-İçecek

Yiyecek içecekler genelde mahalleler arasında bulunan süper marketlerden temin edilir. Şehir dışında çok büyük alışveriş merkezleri de bulunmaktadır.

Ukrayna’da Telefon

Ukrayna’da cep telefonları çok kullanılmaktadır. Telefon kartlarına 5 $  makinalardan yükleme yapıldığında aylık aynı hatlar ile sınırsız görüşme yapılabilmektedir. Telefon kartları 2 $  alınır. Genelde Life, UMC, Kievstar, Wellcom kullanılmaktadır. Life- Türkcell ile anlaşması bulunmaktadır.

Ukrayna’da Sağlık

Ukraynada üniversite eğitimi alan öğrenciler zorunlu sağlık sigortası bulunmaktadır. Her türlü sağlık hizmetinden ücretsiz yararlanabilmektedirler.

Ukrayna’da Konaklama Seçenekleri

Ukraynada üniversite eğitimi alan öğrenciler Üniversitelerinin yurtlarında konaklama yapabilirler. Ukrayna’da yurt ücreti içinde elektrik, su dahildir. Ukrayna’da yurtlar üniversite kampüsünde veya ayrı bölgelerde bunabilir. Ukrayna üniversiteleri ile yurt arası metro veya otobüsler kullanılmaktadır. Ukrayna’da yurtlar 2, 3, 4 kişiliktir. Tuvalaet ve banyolar ortak kullanılmaktadır. Ukrayna’da yurtlara gece 23.00-06.00 arası giriş ve çıkışlar izne tabidir. Yurt görevlilerinden öğrencilerin izin almaları gerekir. Ukrayna’da yurtlar odalarının konumlarına göre yıllık 300-600 $’dır. Ukrayna’da yurtlar blok ve koridor sistemi vardır. Ukrayna’da yurtların odalarında aylık 10 $ karşılığında internet kullanılabilir. Bazı yurt girişlerinde küçük market bulunmaktadır. Ukrayna’da yurt katlarında ortak mutfak bulunmaktadır. Bazı yurtlarda 2 öğrenciye ait yiyeceklerini koydukları dolaplarda vardır.