Ukrayna üniversiteleri Hazırlık Okulu

9y

Yabancı öğrenciler lisans eğitimlerine başlamadan önce Ukrayna Üniversiteleri hazırlık okulu na devam ederler.  Ukrayna Üniversiteleri hazırlık okulu 1 Eylülde başlar, ertesi yılın haziran ayında sona erer. Ukrayna Üniversiteleri hazırlık okulu 10 aydır. Ukrayna Üniversiteleri hazırlık okulu şubat ayı 2 hafta ara dönem tatili bulunmaktadır. Geç gelen yabancı öğrenciler için kasım ayı sonuna kadar sınıflar açılır. Geç gelen öğrencilerin başlama tarihlerine göre haftalık ders saatleri artırılır.

Ukrayna’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrenci hazırlık okulu başlamadan önce hangi lisans bölümüne devam edeceğine karar vermelidir. Lisans bölümüne göre hazırlık okuluna devam eder.

Ukrayna Üniversiteleri Hazırlık Okulu 4 farklı seçenekleri bulunmaktadır.

1-  Ukrayna üniversiteleri Hazırlık Okulu (Mühendislik)

Ukrayna üniversiteleri mühendislik fakültelerini tercihini yapan öğrenciler İngilizce, Rusça ya da Ukraynaca dil eğitimi yanı sıra matematik, fizik, kimya, tasarım, alan çalışmaları ve bilgisayar işletim sistemleri derslerini de alırlar.

Ukrayna üniversiteleri hazırlık okulu bitiminde öğrenciler Ukrayna’da Fizik, Matematik, Radyofizik, Mühendislik, Kimya, Coğrafya bölümlerinde lisans eğitimi alabilirler.

2- Ukrayna Üniversiteleri Hazırlık Okulu (Ekonomi)

Ukrayna üniversiteleri ekonomi fakültelerini tercih eden öğrenciler İngilizce, Rusça ya da Ukraynaca dil eğitimi yanı sıra ekonomiye giriş, matematik, coğrafya, alan çalışmaları ve bilgisayar işletim sistemleri derslerini de alırlar.

Ukrayna üniversiteleri hazırlık okulu bitiminde öğrenciler Ukrayna’da ekonomi, işletme, iktisat, uluslararası ticaret pazarlama bölümlerinde lisans eğitimi alabilirler.

3- Ukrayna Üniversiteleri Hazırlık Okulu (Tıp, Biyoloji, Ziraat Fakülteleri)

Ukrayna üniversiteleri tıp, biyoloji, ziraat fakültelerini tercih eden öğrenciler İngilizce, Rusça ya da Ukraynaca dil eğitimi yanı sıra fizik, kimya, biyoloji, alan çalışmaları ve bilgisayar işletim sistemleri derslerini de alırlar.

Ukrayna üniversiteleri hazırlık okulu bitiminde öğrenciler Ukrayna’da tıp, diş hekimliği, eczacılık tarım ve biyoloji ile ilgili bölümlerinde lisans eğitimi alabilirler.

4- Ukrayna Üniversiteleri Hazırlık Okulu (Sosyal Bölümler)

Ukrayna üniversiteleri sosyal fakülteleri tercih eden öğrenciler İngilizce, Rusça ya da Ukraynaca dil eğitimi yanı sıra coğrafya, edebiyat, alan çalışmaları derslerini de alırlar.

Ukrayna üniversiteleri hazırlık okulu bitiminde öğrenciler Ukrayna’da uluslararası hukuk, hukuk, tarih, uluslararası ilişkiler, gazetecilik, felsefe, psikoloji, sosyoloji, bölümlerinde lisans eğitimi alabilirler.